قیمت شمش فولاد

قیمت شمش فولاد در بازار ایران به تبعیت از قیمت جهانی است و نوساناتی که در بازار جهانی وجود دارد باعث نوسان در بازار داخلی می شود. شمش های فولادی با توجه به این که در چه نوعی به بازار عرضه می شوند می توانند قیمت متفاوتی داشته باشند. هم چنین با توجه به این که این شمش ها در گرید های خاص ساخته می شوند می توان قیمت متفاوتی را برای هر گرید در بازار در نظر گرفت. با توجه به این که این شمش ها از مواد اولیه ای مانند آهن قراضه و سنگ آهن ساخته می شوند باید گفت تغییراتی که در قیمت این مواد اولیه به وجود می آید می تواند باعث تغییرات قیمت در محصول نهایی شود. قیمت شمش فولاد که از سنگ آهن ساخته شده باشد کمتر از قیمت شمش هایی است که با آهن قراضه ساخته می شوند. پس در قیمت گذاری باید به این موضوع توجه کرد و با شناخت مواد اولیه مورد استفاده در آن باید قیمت را بررسی کرد. از طرفی افزایش هزینه های مربوط به تولید مانند افزایش حقوق کارگران، افزایش نرخ انرژی و … باعث شده است تا قیمت شمش های فولادی نیز افزایش یابد. در رابطه با این موضوع می توان دید که عوامل مختلف به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم می توانند باعث تغییر قیمت این محصول شوند در نتیجه نباید بازار شمش فولاد را یک بازار ثابت در نظر گرفت و برای خرید باید با متخصصان این حوزه مشورت کرد تا بتوان به خریدی مطمئن دست یافت. این متخصصان با آگاهی کامل از قیمت شمش فولاد و نوسانات آن می توانند به شما کمک کنند.

بیشتر بخوانیدکمتر

واحد فروش : 34055-031

شنبه تا چهارشنبه08:30 الي 17
پنج شنبه8:30 الي 13:30


آخرین بروزرسانی:1399/05/14   ساعت: 16:42

ردیفآنالیزطول(m)تحویلابعاد(mm)قیمت(ریال)
15SP12اصفهان150*15091400
25SP12اصفهان120*12090900
35SP6اصفهان125*12590900
45SP6یزد125*12590400
55SP6یزد100*10090900
65SP6یزد150*15090900
75SP12قزوین150*15092400
85SP6ساوه150*15091400
95SP6سمنان125*12590900
105SP6قم125*12591900

شمش فولاد

تولید شمش فولاد

تولید شمش فولادی

در تولید شمش فولاد می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. معمولا در کارخانه های ایرانی از دو روش کوره بلند و کوره های قوس الکتریکی برای ساخت شمش های فولادی استفاده می کنند. در روش اول که موسوم به روش کوره بلند است سنگ آهن را قبل از این که کلوخه سازی شوند به همراه دو ماده ی دیگر به نام های کک و آهک داخل کوره های بلند می ریزند و در نتیجه ی این عمل آهن خام یا چدن حاصل می شود. سپس آهن خام به دست آمده را در کانورتر ها ریخته و به فولاد ذوب شده تبدیل می کنند. در فولاد به دست آمده یک سری ناخالصی ها مانند کربن وجود دارد که در این مرحله ناخالصی ها را به وسیله ی اکسیژن از بین می برد تا فولاد خام بدون ناخالصی تولید شود. در مرحله ی بعد فولاد ذوب شده را به وسیله ی پاتیل های مخصوص به واحد ریخته گری انتقال می دهند. در نهایت برای تولید شمش فولاد مواد موجود در ریخته گری را در قالب های مخصوص شمش می ریزند و به وسیله ی آب آن را خنک می کنند. پس از این که شمش ها خنک شدند آن را در اندازه های دلخواه برش می دهند. در روشی که از کوره های قوس الکتریکی برای ساخت شمش فولادی استفاده می کنند آهن قراضه را ابتدا در سبد های مخصوص ریخته و آن را در کوره قوس الکتریکی قرار می دهند و مواد دیگری مانند کک، بنتونیت و آهک را به آن اضافه می کنند. این مواد طی عملیات دمش اکسیژن، همگن کردن مواد و آنالیز به مواد مذاب تبدیل می شوند. این مواد مذاب به واحد ریخته گری منتقل می شوند و آن را داخل ظرفی به نام تاندیش قرار می دهند و بعد این ظرف را داخل قالب هایی با جنس مس قرار می دهند. بر روی این ظرف های مسی غلتک هایی وجود دارد که قالب ها بر روی آن قرار می گیرند. سپس بر روی مواد مذاب آب می پاشند تا آن را خنک کنند و در نهایت با برش دادن قالب های فولادی در اندازه های دلخواه کار تولید شمش فولاد به پایان می رسد.

انواع شمش فولاد

انواع شمش فولادی

انواع شمش فولاد با توجه به ویژگی هایی که دارند در دسته های مختلف تقسیم بندی می شوند. در دسته بندی شمش های فولادی می توان به سه مورد شمش بیلت، شمش اسلب و شمش بلوم اشاره کرد. در رابطه با شمش های بیلت باید گفت که این نوع شمش ها از فرآورده های میانی فولاد که به روش نورد به دست آمده اند، ساخته می شوند. سطح مقطعی که برای شمش بیلت می توان در نظر گرفت چیزی کمتر از 230 سانتی متر مربع است که این سطح مقطع معمولا به شکل دایره یا مربع می باشد. عرض این شمش ها به کمتر از 15 سانتی متر می رسد. شمش اسلب که به تختال معروف است دارای سطح مقطعی به شکل مستطیل می باشد که ضخامت آن 230 میلی متر می باشد. عرض در نظر گرفته شده برای شمش اسلب 1.25 متر می باشد و طول آن به 12 متر می رسد. این نوع شمش ها به عنوان مواد اولیه در ساخت ورق های فولادی محسوب می شوند. همان طور که گفته شد یکی دیگر از انواع شمش فولاد که می توان به آن اشاره کرد شمش بلوم می باشد. این شمش ها تقریبا شبیه به شمش بیلت هستند با این تفاوت که عرض آن بیش تر از 15 سانتی متر می باشد. سطح مقطع این شمش ها مانند شمش بیلت کمتر از 230 سانتی متر مربع است و از همین جهت این دو گروه را شبیه به هم می دانند. از این نوع شمش ها در ساخت سپری ها، ناودانی ها، تیر آهن، قوطی و … استفاده می کنند. نوع دیگری که در دسته بندی شمش فولادی می توان به آن اشاره کرد، گرید های مربوط به شمش ها می باشد. این شمش ها در دو گرید 2SP و 5SP تقسیم بندی می شوند و به این ترتیب می توان انواع شمش فولاد را دسته بندی کرد.

کاربرد شمش فولاد

کاربرد شمش فولادی

برای کاربرد شمش فولاد با توجه به این که در گروه های مختلف ساخته می شوند، می توان موارد متعددی را معرفی کرد. در واقع این نوع شمش ها بیشتر به عنوان یک نوع ماده اولیه برای ساخت سایر محصولات به کار برده می شوند. معمولا عمده ترین کاربردی که برای این شمش ها می توان در نظر گرفت، تولید میلگرد می باشد. برای ساخت میلگرد ها باید به دو نکته در مورد این شمش ها توجه کرد. نکته ی اول سایز شمش ها و دیگری میزان کربن آن می باشد. برای میلگرد هایی با سایز 14 تا 40 معمولا از شمش هایی با میزان کربن 30 تا 35 درصد استفاده می کنند. اما اگر بخواهیم میلگرد هایی با سایز پایین تر تولید کنیم نیاز است تا از شمش های فولادی با درصد کمتر کربن استفاده کنیم. از شمش های بلوم که نوعی از شمش های فولادی هستند در ساخت میلگرد های صنعتی استفاده می کنند که نشان دهنده کاربرد شمش فولاد بر حسب نوع آن می باشد. شمش هایی که در گرید 3sp به بازار عرضه می شوند معمولا برای ساخت انواع نبشی و ناودانی مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع شمش های فولادی برای ساخت مفتول هم می توان استفاده کرد. این شمش ها معمولا درصد کربن پایینی دارند و حداکثر میزان کربنی که برای آن در نظر می گیرند معمولا 22 درصد می باشد. از گرید های 5sp این شمش ها برای ساخت کلاف استفاده می کنند. هم چنین شمش های فولادی که در این گرید تولید می شوند برای تولید میلگرد هایی با سایز 25 و بالاتر مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر موارد ذکر شده در تولید انواع مفتول، تیر آهن، گرده، سپری، میلگرد آجدار و سایر مقاطع می توان کاربرد شمش فولاد را دید.

ابعاد و وزن شمش فولادی

در رابطه با ابعاد و وزن شمش فولادی باید گفت که این شمش ها معمولا در طول های 6 و 12 متری در بازار ایران عرضه می شوند که البته این اندازه ها بنا به درخواست مشتری می تواند متغیر باشد. در کشور های دیگر مانند چین و آمریکا شمش های فولادی در اندازه های بالاتر هم تولید می شوند که برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می گیرند. شمش های فولادی در مقاطع مختلف تولید می شود که متناسب با کاربردی که دارند می توان از هر یک از این مقاطع استفاده کرد. معمولا این شمش ها را در مقاطع 60*60، 80*80، 100*100، 125*125، 150*150 و 200* 200 بر حسب میلی متر می توان در بازار داخلی یافت. این شمش ها با توجه به این که در چه گریدی تولید می شوند اندازه و سطح مقطع خاص خود را دارند. در بررسی ابعاد و وزن شمش فولادی یک سری استاندارد ها موجود می باشند که هر شمش با هر گریدی که تولید می شود باید اندازه و سطح مقطعی متناسب با این استاندارد ها را داشته باشد. معمولا وزن این شمش ها متناسب با اندازه ای که دارند در نظر گرفته می شوند. وزن این نوع شمش ها در قیمت گذاری می تواند بسیار موثر باشد به همین دلیل هر شمشی که تولید می شود باید وزن آن به طور دقیق بیان شود تا بتوان قیمت ها را محاسبه کرد. از آن جایی که این شمش ها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گریند دانستن وزن آن ها بسیار مهم خواهد بود. همان طور که می دانیم گام اول در اجرای هر پروژه صنعتی محاسبه دقیق وزن مصالح به کار برده شده در آن است. بنابراین معلوم بودن وزن شمش های فولادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تنوع ابعاد و وزن شمش فولادی باعث شده است تا بتوان در صنایع مختلف کارایی آن را دید.

خرید شمش فولاد

قیمت روز شمش فولاد

قیمت روز شمش فولاد یکی از قیمت هایی است که مرتب دچار نوسان می شود و شبیه به بسیاری از بازار های دیگر مانند بازار طلا، سکه، ارز و … نرخ ثابتی ندارد. در نتیجه باید عواملی که باعث این نوسانات قیمتی می شود را مورد بررسی قرار داد. اولین موضوع که می تواند باعث تغییر قیمت این شمش ها شود، نرخ ارز است. از آن جایی که مواد اولیه این شمش ها ازکشور های دیگر و با ارز وارد می شوند می توان گفت: هر افزایش یا کاهشی در نرخ ارز می تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت شمش ها شود. از طرفی قیمت جهانی فولاد را می توان عاملی دیگر در این تغییر قیمت ها دانست. البته این پارامتر را باید در کنار تاثیر نرخ ارز بررسی کرد. چرا که ممکن است در یک زمان قیمت جهانی فولاد افزایش یافته ولی در عوض قیمت ارز کاهش پیدا کند در این صورت به دلیل کاهش نرخ ارز ممکن است قیمت ها در داخل پایین بیایند. قیمت روز شمش فولاد با توجه به عرضه و تقاضایی که در بورس کالا وجود دارد می تواند تغییر کند. در بورس کالا شمش فولادی یکی از کالا های موثر محسوب می شود و گاهی در این بورس برای این کالا محدودیت و سقف خرید در نظر می گیرند تا قیمت آن بیش از اندازه بالا  نرود. بنابراین بورس کالا را می توان یک عامل مهم در قیمت گذاری این محصول دانست. قیمت انرژی از جمله قیمت نفت هم می تواند تاثیر خود را بر روی قیمت این نوع شمش ها بگذارد. در واقع باید گفت تقریبا 15 درصد از قیمت این شمش ها بر اساس قیمت نفت تعیین می شود. در نتیجه می توان گفت عوامل خارجی در تعیین قیمت روز شمش فولاد بیشتر از عوامل داخلی می توانند تاثیر گذار باشند.