قیمت ورق سیاه و روغنی

بین ورق‌های سرد و گرم فولادی تفاوت‌هایی وجود دارد که اصلی‌ترین آن‌ها به روش تولیدشان برمی‌گردد. در این مقاله از آراد آهن در رابطه با تفاوت ورق سرد و گرم صحبت کرده‌ایم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

فرآیند تولید ورق گرم

برای تولید ورق‌های فولادی گرم از روشی به نام نورد گرم استفاده می‌کنند. در این روش شمش فولاد پس از رسیدن به درجه حرارت مورد نظر ذوب شده و این شمش ذوب شده از بین مجموع چند غلتک عبور کرده و با عبور از بین غلتک‌ها به یک سطح صاف تبدیل می‌شود. ورق‌های گرم در حین تولید در تماس با اتمسفر هوا قرار می‌گیرند و به دلیل همین مورد سطحی غیر براق پیدا می‌کنند. درست است که تولیدکنندگان ورق‌های گرم با برخی روش‌های پوسته زدایی سعی بر بهبود سطح آن‌ها دارند، ولی در آخر سطح ورق‌های گرم به طور کامل صاف و صیقلی نمی‌شود. به دلیل همین ویژگی در بازار به ورق‌های گرم ورق سیاه نیز گفته می‌شود.

فرآیند تولید ورق سرد

برای تولید ورق سرد ابتدا ورق‌های تولید شده به وسیله نورد گرم اسیدشویی می‌شوند تا لایه اکسیدی از روی سطح ورق برداشته شود. پس از آن ماده دوباره وارد غلتک‌زنی شده تا با کاهش ضخامت سطح رو‌به‌رو شود. گفتنی است این میزان کاهش ضخامت بین ۸۰ تا ۸۵ درصد خواهد بود. پس از آن بر روی ورق از سمباده استفاده می‌شود تا کیفیت سطح ورق افزایش یابد. همچنین در نورد سرد از پولیش نیز برای بهبود سطح استفاده می‌شود. از آن جایی که عملیات بیشتری بر روی این ورق‌های فولادی نورد گرم انجام می‌پذیرد، عملیات نورد سرد موجب افزایش مقاومت ورق می‌شود. عملیات سمباده‌زنی و پولیش موجب تبدیل شدن سطح ورق به سطحی فاسد شدنی می‌شود. به همین دلیل بر روی ورق سرد روغنی زده می‌شود تا از زنگ‌زدگی آن در حین انتقال از کارخانه تا رسیدن به دست مشتری جلوگیری شود. به همین دلیل است که ورق‌های نورد سرد با نام ورق روغنی نیز شناخته می‌شوند. 

ورق سرد و گرم چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

این دو ورق با هم تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته شده است.

  • فرآیند تولید ورق گرم و سرد

ورق گرم به وسیله استخراج و ذوب فلزات تولید می‌شود و برای تولید آن‌ها باید از درجه حرارت ۱۰۰۰ درجه فارنهایت استفاده کرد. به همین دلیل ورق‌های گرم قابلیت تغییر شکل راحت تری دارند. در مقابل ورق نورد سرد در دمای اتاق تهیه شده و به دلیل انجام عملیات بیشتر بر روی آن دارای مقاومت بیشتر و همچنین سطح صاف‌تر و صیقلی‌تری هستند. 

  • ابعاد ورق گرم و سرد

ورق‌های گرم در ابعاد فابریک تولید می‌شوند که این مورد به دلیل انعطاف‌پذیر نبودن آن‌هاست، در نتیجه در بازار تنها به صورت فابریک دیده می‌شوند. ضخامت ورق‌های گرم معمولا بین ۱۵ تا ۱۰۰ میلی‌متر است. گفتنی است این ابعاد فابریک و رایج ابعادی چون ۱۰۰۰*۲۰۰۰، ۱۲۵۰*۲۵۰۰، ۱۰۰۰*۶۰۰۰، ۱۵۰۰*۶۰۰۰ و ۲۰۰۰*۶۰۰۰ میلی‌متر هستند. ورق‌های سرد به دلیل نوع ساختی که دارند در نوع رول و فابریک تولید می‌شوند. اگر ورق‌های سرد به صورت رولی تهیه شوند، معمولا دارای عرض‌های ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی‌متر هستند. اما چنانچه این ورق‌ها در حالت طولی تهیه شوند، محدودیتی در میزان عرضشان ندارند. 

  • قیمت ورق گرم و سرد

به دلیل انجام عملیات بیشتر و پیچیده‌تر بر روی ورق سرد و سطح با کیفیت‌تر این نوع ورق، قیمت ورق سرد از ورق گرم بالاتر است و حتی به دو برابر آن می‌رسد. این عملیات شامل پولیش‌زنی، سمباده‌زنی، کشش و نمک و رغن‌زنی است تا در نهایت خروجی کار بهتر از ورق گرم باشد.

  • کاربرد ورق گرم و سرد

از ورق‌های گرم برای تولید محصولات بزرگ‌تر استفاده می‌شود. در مقابل محصولات کوچک‌تر چون نیاز به انعطاف‌پذیری بیشتری دارند، از ورق سرد برای تولیدشان استفاده می‌شود. 

  • نام‌گذاری ورق سرد و گرم

برای تولید ورق گرم از آلیاژ ST37 استفاده می‌کنند، به همین دلیل این ورق‌ها بیشتر با این نام شناخته می‌شوند. در مقابل برای تولید ورق سرد از سه نوع آلیاژ متفاوت استفاده می‌کنند. آلیاژ ST12 موجب تولید ورق‌های معمولی شده، آلیاژ ST13 موجب تولید ورق‌های نیمه کششی و آلیاژ ST14 موجب تولید ورق‌های فوق کششی می‌شود.

ورق‌های سرد و گرم دو نوع از پرکاربردترین ورق‌های فولادی هستند. این دو ورق در فرآیند تولید با هم تفاوت‌هایی دارند که همین تفاوت در فرآیند تولید موجب تفاوت‌هایی در قیمت و نوع کاربردشان می‌شود. بنابراین انتخاب ورق مناسب بیشتر از هر چیز به کاربرد مورد نظر بستگی دارد. در سایت آراد آهن می توانید انواع ورق فولادی را در دسته‌بندی ورق‌های فولادی مورد بررسی قرار دهید.