سپری آهنی

این مقاله را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
به این مقاله امتیاز دهید

پروفیل تی T یا سپری آهنی جزو مقاطعی است که در انواع سازه‌ها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده عمده این قطعه برای ساخت درب و پنجره، متصل کردن پل به ستون، ساخت سازه‌ فلزی، ستون، خرپا، اسکلت گلخانه و سقف شیشه‌ای خواهد بود. سپری را معمولا از بال و جان باریک و بلند تولید می‌کنند و تولید آن نیز به دو صورت فابریک و پرسی است. برای تولید سپری آهنی حتی می‌توان تیرآهن را از طول به دو قسمت مساوی تقسیم کرد تا سپری ایجاد شود. اما سپری آهنی دقیقا چیست و چه کاربردی دارد؟ در ادامه این مقاله از آراد آهن در مورد این موارد و انواع آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

سپری آهنی چیست؟

سپری آهنی جزو قطعات ساختمانی است و برای ساخت و ساز و صنایع مختلفی از آن استفاده می‌شود. شکل ظاهری سپری به صورت حرف T انگلیسی است، به همین دلیل آن را با نام پروفیل تی نیز می‌شناسند. 

سپری را با بال و جان‌های باریک و بلند و به دو صورت فابریک و پرسی تولید می‌کنند. در پروژه‌هایی که به سپری آهنی محکم و سنگین نیاز است؛ تیرآهن هاش H را از وسط نصف کرده و به عنوان پروفیل تی از آن استفاده می‌کنند. 

باوجود این که پروفیل تی 2 میلی‌متری کاربردی‌تر است؛ اما می‌توانید در بازار انواع ضخامت آن را از 0.9 میلی‌متر تا 2.5 میلی‌متر نیز پیدا کنید. دیواره‌های پروفیل تی با لبه‌های آن برابر بوده و آن را بر حسب میلی‌متر اندازه گیری می‌کنند. برای هر اندازه نیز یک نمره خاص در نظر گرفته می‌شود.  برای مثال سپری 50 میلی‌متری دارای نمره 5 است و به آن سپری نمره 5 می‌گویند. طول پروفیل تی مورد بعدی است که مهم است. غالبان طول آن بین 6 الی 12 متر بوده و طبق استاندارهای جهانی به دو صورت لبه تیز و لبه گرد آن را روانه بازار می‌کنند.

انواع سپری آهنی

انواع سپری‌ آهنی را توسط مقاطع فلزی تولید می‌کنند. 3 نوع سپری در بازارهای ایران بسیار پر طرفدار هستند.

 1. 1.      سپری با اضلاع مساوی: در این نوع پروفیل، عرض و ارتفاع باهم برابر هستند.
 2. 2.      سپری با اضلاع نابرابر: این سپری آهنی به طوری طراحی شده که ارتفاع در آن نصف عرضش است. 
 3. 3.      سپری با ارتفاع بیشتر از عرض: در این نوع سپری، ارتفاع نسبت به عرض دو الی چند برابری است.

روش‌های تولید سپری آهنی

کارخانه‌های تولید کننده سپری آهنی از روش‌های مختلفی برای تولید آن استفاده می‌کنند. متداول‌ترین روش شکل دهی انواع مختلف فلزات از طریق نورد گرم است و به آن روش پرسی می‌گویند. 

 • در این روش ابتدا شمش‌ فولادی که از نوع بلوم هستند را با اندازه‌های مشخص دورن کوره‌های حرارتی نورد قرار می‌دهند. 
 • بعد از رسیدن به یک درجه معین آن را از قفسه‌های نورد ابتدایی عبور می‌دهند تا مقطع کاهش و طول آن افزایش یابد. 
 • در نهایت آن را از قفسه‌های نورد میانی و پایانی عبور می‌دهند تا در نهایت سپری تولید شود. محصول نهایی را در اندازه‌های مختلف و برحسب نیاز بازار برش می‌زنند.

روش دیگری که برای تولید سپری آهنی وجود دارد روش فابریک است. برای تولید سپری آهنی در این روش نیز از نورد گرم استفاده می‌شود. با این تفاوت که عرض، ضخامت بال، ضخامت جان و وزنش برطبق استادندارهای آلمان است.

کاربرد سپری آهنی یا پروفیل T

به جرات می‌توان گفت که پروفیل تی جزو پرکاربردترین مقاطعی است که در بخش‌های مختلف و در سازه‌های متفاوت از آن استفاده می‌شود. از جمله متداول‌ترین استفاده‌هایی که این مقطع دارد؛ موارد زیر می‌باشند.

 • استفاده عمده در صنعت ساختمان سازی
 • اتصال پل‌ها به ستون‌ها
 • ستون و خرپا (سازه‌های صلب از واحدهای مثلثی شکل)
 • جهت ساخت انواع درب و پنجره
 • استفاده در اسکلت گلخانه‌ها
 • سقف‌های شیشه‌ای و ساخت سازه‌های فلزی
 • استفاده در سقف کاذب
 • نماکاری خشک یا خشکه چینی 
 • ساخت سازه‌های فلزی
 • جهت ساخت نماهای شیشه‌ای
 • استفاده جهت نورگیرهای زیر زمینی
 • مهارکننده در ساختمان‌ها
 • استفاده در سدسازی

عوامل تاثیرگذار بر قیمت سپری آهنی

سپری‌ها را در اندازه‌های مختلفی تولید می‌کنند. بدون شک وزن و شکل نهایی پروفیل تی بر روی قیمت انواع سپری تاثیر گذار خواهد بود. علاوه بر این مورد، شکل سپری، استاندارد تولید و نحوه تولید نیز روی قیمت سپری تاثیر مستقیمی دارد.

مقالات مرتبط

جدول اشتال نبشی
نبشی
آراد

مشخصات نبشی + جدول اشتال نبشی

جدول اشتال نبشی مرجعی کامل و معتبر در سطح جهان به شمار می‌رود که مهندسان عمران، طراحان و غیره برای اطلاع دقیق از مشخصات نبشی به آن مراجعه می‌کنند. بدون شک می‌دانید که نبشی‌ها جز پرکاربردترین مقاطع فولادی به شمار می‌روند و از این رو اطلاع از مشخصات نبشی برای بسیاری از مهندسان و پیمانکاران از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بخوانید