میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت
4.5/5 - (67 امتیاز)

میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت یکی از عناصر اصلی در سازه‌های بتنی به شمار می‌رود که باعث افزایش مقاومت بتن در برابر فشارهای حرارتی خواهد شد. با این وجود برخی از مهندسان استفاده از میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت را کاری بیهوده می‌دانند.

میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت چیست؟ این میلگرد چه تفاوتی با میلگردهای معمولی دارد؟ آیا استفاده از میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت ضرورت دارد؟ دلیل مخالفت برخی از کارشناسان با به کارگیری این میلگردها چیست؟ در صورتی که شما هم در ذهن خود چنین سوالاتی دارید، با آرادآهن در این مقاله همراه باشید.

میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت

میلگرد حرارتی چیست؟

میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت نوعی مقطع فولادی است و از نظر آلیاژی و نحوه تولید هیچ تفاوتی با میلگردهای معمولی ندارد. آنچه این مقطع فولادی را متمایز می‌کند، دلیل استفاده از آن است. در واقع تفاوتی ندارد که میلگرد حرارتی در چه نوع سقفی به کارگرفته می‌شود، در هر حال میلگر حرارتی سقف کامپوزیت، تیرچه و غیره وظیفه جلوگیری از ترک خوردگی بتن در سقف را برعهده دارد.

بتن در این سقف‌ها به عنوان عنصری مقاوم مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما در هنگام سفت شدن به دلایلی مثل: تغییرات دمای، فشار انبساط و انقباض، اجرای نادرست بتن ریزی و غیره ممکن است دچار ترک خوردگی شود. مسلم است که این ترک‌ها اثر سویی روی میزان مقاومت بتن و سقف می‌گذارند و در دراز مدت موجب کاهش طول عمر ساختمان خواهند شد.

میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت، تیرچه بلوک و غیره، قبل از بتن ریزی نصب می‌شوند تا با کاهش اثرات ناشی از تغییرات دمایی از ترک خوردگی بتن جلوگیری کنند یا آن را به حداقل برسانند. این مقاطع به دلیل جنس فولادی خود انعطاف بیشتری در برابر انبساط و انقباض دارند و از این رو می‌توانند فشار حرارتی را تاب بیاورند.

برای آشنایی صفر تا صد جوش فورجینگ میلگرد بر روی لینک کلیک کنید .

آراد آهن مرکز فروش آهن آلات کارخانه جات معتبر به قیمت درب کارخانه. 

برای مشاهده لیست قیمت میلگرد بر روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان کارشناسان فروش ما با شماره 34055-031 تماس بگیرید .

مشخصات فنی آرماتور حرارتی

با این‌که میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت از نظر ساختاری تفاوتی با میلگرد معمولی ندارند؛ اما از هر میلگردی هم به عنوان آرماتور حرارتی در تکمیل سقف‌های بتنی از جمله عرشه فولادی، کامپوزیت، تیرچه بلوک و غیره استفاده نمی‌شود. به بیان دیگر مقاطعی که به عنوان میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید دارای مشخصات زیر باشند:

نوع: آرماتورها به طور کلی در انواع ساده و آجدار تولید می‌شوند. توصیه می‌شود که از انواع آرماتور آجدار به عنوان میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت استفاده شود؛ چرا که آج‌های موجود روی سطح این مقاطع باعث افزایش سطح درگیری با بتن می‌شوند. البته در بیشتر موارد به دلیل اختلاف قیمت میان آرماتورهای ساده و آجدار، استفاده از مقاطع ساده به عنوان میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت ترجیح داده می‌شود که متاسفانه مقاومت چندانی هم به سقف نمی‌بخشند.

سایز: بعد از مشخص کردن سایز میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت، نوبت به تعیین سایز و ضخامت آن می‌رسد که برای این کار بین 4 تا 8 در نظر گرفته می‌شود. هرچند در برخی از پروژه‌ها استفاده از سایزهای 10 و 12 هم مشاهده شده است.

 معمولا اگر آرماتور ساده را به عنوان میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت انتخاب کنند، برای تامین مقاومت لازم باید حداقل 5 میلی‌متر ضخامت را داشته باشد. در غیراین صورت می‌توان از آرماتورهای آجدار 4 میلی‌متری هم به عنوان میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت استفاده کرد.

آیا استفاده از میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت ضرورت دارد

آیا استفاده از میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت ضرورت دارد؟

وجود میلگرد حرارتی به ویژه اگر از نوع آجدار باشد، باعث ایجاد پیوستگی با بتن خواهد شد و مانع از ترک خوردگی آن خواهد شد؛ با این وجود برخی از مهندسان بر این باورند که استفاده از میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت به صورت صددرصدی مانع از بروز شکاف در دل بتن نمی‌شود و از این رو استفاده از آن را کاری بیهوده می‌دانند. به ویژه که قیمت میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت و به طور کلی مقاطع فولادی در چند سال اخیر با افزایش‌های زیادی همراه بوده است. این گروه روش‌های جایگزینی را هم پیشنهاد داده‌اند که در آخر مقاله نگاهی به آن‌ها خواهیم داشت.

 در مقابل بیشتر مهندسان عمران بر این باورند که استفاده از میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت به دلیل مزایایی که دارد، همچنان از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. در ادامه به این مزایا بیشتر خواهیم پرداخت.

مزایای استفاده از میلگرد حرارتی

 از جمله مزایایی که استفاده از میلگرد حرارتی در انواع سقف‌ها از جمله سقف کامپوزیتی به همراه دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت، تیرچه بلوک و غیره شاید از بتن به طور کامل محافظت نکند؛ اما قطعا از ایجاد ترک‌های بزرگ که یک خطر جدی برای سقف و سازه به شمار می‌روند، جلوگیری خواهد کرد.
  • در صورت ترک خوردگی بتن، آب و مواد اضافی به داخل آن رسوخ می‌کنند و باعث زنگ زدگی میلگردهای اصلی به کاررفته در سازه خواهند شد. مسلم است که این موضوع هم مشکلات بسیاری را برای ساختمان ایجاد می‌کند. میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت و دیگر انواع سقف‌های بتنی در کاهش احتمال این مشکلات بسیار موثر واقع می‌شود.
  • میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت، افزایش مقاومت سقف در برابر زلزله و در مواقع آتش سوزی را به همراه دارد و خسارات احتمالی را کاهش می‌دهد.
  • در نهایت استفاده از میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت، بهبود باربری سقف را هم به دنبال دارد.

آراد آهن مرکز فروش آهن آلات کارخانه جات معتبر به قیمت درب کارخانه. 

برای مشاهده لیست قیمت میلگرد بر روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان کارشناسان فروش ما با شماره 34055-031 تماس بگیرید .

میلگرد حرارتی چیست؟

میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت نوعی مقطع فولادی است و از نظر آلیاژی و نحوه تولید هیچ تفاوتی با میلگردهای معمولی ندارد. آنچه این مقطع فولادی را متمایز می‌کند، دلیل استفاده از آن است. در واقع تفاوتی ندارد که میلگرد حرارتی در چه نوع سقفی به کارگرفته می‌شود، در هر حال میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت، تیرچه و غیره وظیفه جلوگیری از ترک خوردگی بتن در سقف را برعهده دارد.

بتن در این سقف‌ها به عنوان عنصری مقاوم مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما در هنگام سفت شدن به دلایلی مثل: تغییرات دما، فشار انبساط و انقباض، اجرای نادرست بتن ریزی و غیره ممکن است دچار ترک خوردگی شود. مسلم است که این ترک‌ها اثر سوئی روی میزان مقاومت بتن و سقف می‌گذارند و در دراز مدت موجب کاهش طول عمر ساختمان خواهند شد.

میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت، تیرچه بلوک و غیره، قبل از بتن ریزی نصب می‌شوند تا با کاهش اثرات ناشی از تغییرات دمایی از ترک خوردگی بتن جلوگیری کنند یا آن را به حداقل برسانند. این مقاطع به دلیل جنس فولادی خود انعطاف بیشتری در برابر انبساط و انقباض دارند و از این رو می‌توانند فشار حرارتی را تاب بیاورند.

مزایای استفاده از میلگرد حرارتی

ضوابط به کارگیری آرماتور حرارتی در سقف کامپوزیت

به طور کلی ضوابط مربوط به استفاده از مقاطع فولادی و مصالح ساختمانی از جمله میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت توسط مهندسان و کارشناسان تعیین می‌شود. با این وجود قوانینی ثابتی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

بعد از قالب بندی سقف، نوبت به اجرای میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت می‌رسد. این میلگردها باید به صورت مش و در راستای طولی و عرضی قرار بگیرند. حداکثر فاصله بین دو میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت که به صورت عمود بر هم قرار گرفته‌اند، نباید از 25 سانتی‌متر بیشتر شود. در غیر این صورت احتمال بروز ترک‌ها بیشتر خواهد شد.

در نظر داشته باشید که میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت باید حتما توسط سیم مفتول به میلگردهای مجاور متصل شود تا در هنگام بتن‌ریزی از جای خود حرکت نکنند. گره سیم آرماتوربندی هم باید الزاما به سمت داخل سقف قرار گیرد تا در معرض هوا دچار زنگ زدگی و آسیب‌رسانی به دیگر آرماتورهای داخلی نشود.

روش‌های جایگزین میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت

همان طور که اشاره کردیم، برخی از مهندسان به دلیل قیمت بالای میلگرد، استفاده از میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت را روش مناسبی نمی‌دانند. این کارشناسان روش‌های زیر را به عنوان راه‌های جایگزین مورداستفاده قرار می‌دهند:

  • به کارگیری بتن الیافی: این بتن در ساختار خود الیافی از جنس فولاد دارد که می‌تواند به عنوان جایگزین مناسبی برای میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت به شمار آید.
  • کاهش نسبت آب به سیمان: این راهکار باعث می‌شود که بتن ساختاری روان‌تر پیدا کند و در نتیجه کمتر دچار ترک خوردگی شود. به این ترتیب بدون استفاده از میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت هم بتن ساختار خود را حفظ خواهد کرد.
  • استفاده از فوق روان‌کننده‌ها: دیگر روشی که به عنوان جایگزین استفاده از میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت مورد توجه قرار می‌گیرد، کمک گرفتن از مواد فوق روان کننده است.

آراد آهن مرکز فروش آهن آلات کارخانه جات معتبر به قیمت درب کارخانه. 

برای مشاهده لیست قیمت میلگرد بر روی دکمه زیر کلیک کنید. همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان کارشناسان فروش ما با شماره 34055-031 تماس بگیرید .

خرید میلگرد حرارتی

به منظور خرید میلگرد حرارتی سقف کامپوزیت باید از قبل، ضخامت و نوع مناسب برای پروژه خود را انتخاب کنید. به این منظور می‌توانید از راهنمایی کارشناسان آرادآهن هم کمک بگیرید. جهت دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت‌ میلگرد حرارتی با شماره درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.