وزن میلگرد را می‌توان بدون اغراق مهم‌ترین مشخصۀ این مقطع فولادی دانست. چرا که براساس وزن می‌توان کیفیت، قیمت و کاربرد میلگرد را محاسبه کرد. میلگردها یا آرماتورها، از اصلی‌ترین مقاطع ساختمانی به شمار می‌روند که به کارگیری آن‌ها نیاز به محاسبات فراوانی دارد. در واقع، باید قبل از شروع پروژه نوع، سایز و وزن میلگردها به طور دقیق مشخص شود. این مشخصات نه تنها برای تکمیل نقشه‌های پروژه ضروری است، بلکه مطابق با این اطلاعات بودجه موردنیاز برای پروژه هم تعیین خواهد شد.

برای به دست آوردن وزن میلگرد می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. فرمول‌ها، جدول وزن اشتال و جداول کارخانه‌های تولید کننده از روش‌هایی هستند که به کمک آن‌ها می‌توان وزن میلگرد را محاسبه کرد. البته تمام این روش‌ها یک مقدار تقریبی را به عنوان وزن مشخص می‌کنند. به بیان دیگر وزن هر شاخه از میلگرد دقیقا با اعداد به دست آمده از این روش‌ها برابر نخواهد بود و باید این تلرانس را در نظر داشت. ناگفته نماند که بسیاری از مهندسان با تخمین وزن میلگرد از اصالت محصولات خریداری شده و میزان کیفیت آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند.

محاسبه  آنلاین وزن میلگرد

می‌توانید با وارد کردن تعداد شاخه میلگرد مد نظرتان وزن کل آن را مشاهده نمایید.

 

جدول اشتال میلگرد

جدول اشتال میلگرد، یک جدول معیار است که وزن میلگرد مطابق با استانداردهای جهانی در آن درج شده است. با این که معمولا میلگردهای تولید شده در ایران از نظر وزنی با اعداد مشخص شده در این جدول اختلاف دارند؛ اما بسیاری از مهندسان عمران با کمک جدول اشتال میلگرد از وزن میلگرد اطلاع پیدا می‌کنند. قطر میلگردها با وزن‌ آن‌ها رابطه مستقیمی دارد و به همین دلیل در این جدول وزن این مقاطع براساس سایز آن‌ها نوشته شده است.

جدول وزن میلگرد

ساده‌ترین و سریع‌ترین روش اطلاع از وزن میلگرد، مراجعه به جدول‌های مربوطه است. در این جداول، وزن هر شاخه از میلگرد براساس قطر و برند آن مشخص شده است. با استفاده از اعداد درج شده در این جدول نه تنها می‌توان حدود قیمت میلگرد را به دست آورد، بلکه می‌توان میزان استحکام این مقاطع فولادی را هم برآورد کرد.

جدول وزن هر شاخه میلگرد در برندهای مختلف

میلگردهای هر برند مطابق با استانداردهای ساخت کارخانه تولیدکننده، وزن متفاوتی دارند. برخی از کارخانجات میلگردهای خود را با کم‌ترین وزن ممکن؛ اما با کیفیت مطلوب تولید می‌کنند. این میلگردها در بازار به نام میلگردهای سبک شناخته می‌شوند و در موقعیت‌های کم فشار پروژه مورد مصرف قرار می‌گیرند. در مقابل، برخی دیگر میلگردهای خود را با بالاترین وزن تولید می‌کنند. به همین دلیل معمولا کارخانجات برای محصولات خود یک جدول وزنی تدوین کرده‌اند که هر متقاضی باید قبل از خرید این جداول را کاملا بررسی کند.

در ادامه جدول وزن هر شاخه از میلگرد را در برندهای مختلف مشاهده خواهید کرد. این اعداد از جداول وزنی کارخانجات مختلف استخراج شده و کاملا معتبر هستند.

سایز میلگرد ۸ ۱۰ ۱۲ ۱۴ ۱۶ ۱۸ ۲۰ ۲۲ ۲۵ ۲۸ ۳۲
وزن میلگرد ذوب آهن ۴.۷۴ ۷.۳۹۲ ۱۰.۶۵۶ ۱۴.۵۲ ۱۸.۹۶ ۲۴ ۲۹.۶۴ ۳۵.۷۶ ۴۶.۲ ۵۷.۹۶ ۷۵.۷۲
وزن میلگرد کویر کاشان ۷.۵ ۱۱ ۱۴.۸ ۱۹.۲ ۲۴.۶ ۳۰ ۳۶ ۴۶.۴ ۵۸.۵ ۷۶
وزن میلگرد اهواز ۴.۵ ۱۰.۵ ۱۵ ۲۰ ۲۵ ۳۰
وزن میلگرد نیشابور ۱۴.۶ – ۱۴.۲ ۱۹.۲ – ۱۸.۸ ۲۴.۴- ۲۴ ۲۹.۴ – ۲۹ ۳۶.۴ – ۳۶ ۴۷.۲ – ۴۶-۸ ۵۸.۵ – ۵۷.۸
وزن میلگرد سیرجان ۱۰.۵ – ۱۰ ۱۳.۴ – ۱۳ ۱۷.۵ ۲۲.۵
وزن میلگرد شاهین بناب ۴.۶۶ – ۴.۴۴ ۷.۳۱ – ۷.۰۷ ۱۰.۵۴ – ۱۰.۱۹ ۱۴.۳۶ – ۱۳.۸۸ ۱۸.۷۷ – ۱۸.۲۹ ۲۳.۷۶ -۲۳.۱۶ ۲۹.۳۵ – ۲۸.۶۰ ۳۵.۴۱ – ۳۴.۵۰ ۴۵.۵۷ – ۴۴.۷۵ ۵۷.۳۹ – ۵۵.۹۲ ۷۴.۹۸ – ۷۳.۰۵
وزن میلگرد ظفر بناب ۴.۲ ۶.۲ ۱۰.۲ ۱۳.۶ ۱۷.۳ ۲۲.۱ ۲۸ ۳۵.۵ ۴۵.۹
وزن میلگرد حسن رود ۴.۷ ۶.۹ ۱۰ ۱۳.۷ ۱۸ ۲۲.۹ ۲۹.۶
وزن میلگرد آذر فولاد امین ۴.۴۱ ۷ ۱۰.۱۳ ۱۳.۹ ۱۸.۱۳ ۲۳ ۲۸.۳ ۳۴.۲ ۴۴.۶ ۵۶ ۷۳.۱
وزن میلگرد میانه ۱۴.۵ ۱۹ ۲۴ ۲۹.۵ ۳۶ ۴۶.۵
وزن میلگرد امیرکبیر خزر ۱۱.۱ – ۱۰.۷ ۱۴.۲ – ۱۳.۷ ۱۸.۵ -۱۸ ۲۴ ۲۹ – ۲۸
وزن میلگرد آریان فولاد ۷ ۱۰ ۱۴ ۱۸ ۲۳ ۳۰
وزن میلگرد کاوه تیکمه داش ۴.۵۹۶ ۷.۲۸۴ ۱۰.۱۵۴ ۱۳.۸۶ ۱۸.۹۶ ۲۳.۲۸ ۲۸.۴ ۳۴.۴۱ ۴۴.۸۸ ۵۶.۸۸ ۷۴.۴
وزن میلگرد شاهرود ۱۹.۵ – ۱۸ ۲۵ -۲۴ ۳۱ – ۲۹.۵
وزن میلگرد ارگ تبریز ۱۴.۵ ۱۹ – ۱۸.۵ ۲۴ – ۲۳ ۲۹.۵ ۳۵.۵ – ۳۵
وزن میلگرد شمس تهران ۱۰ – ۹.۵
وزن میلگرد دماوند ۱۵ ۱۸ – ۱۷
وزن میلگرد کرمان ۱۹

وزن میلگرد ساده

میلگردهای ساده دارای سطحی صاف هستند و هیچ آجی روی آن‌ها ایجاد نشده است. وزن میلگرد‌های بدون آج هم با توجه به سایز آن محاسبه و در جداول وزنی درج می‌شود. به علاوه، با استفاده از فرمول زیر هم می‌توان وزن این میلگردها را محاسبه کرد:

وزن میلگرد ساده

در این فرمول باید قطر یا سایز میلگرد را به توان ۲ رساند و سپس عدد حاصله را بر ۱۶۲ تقسیم کرد. عددی که به دست می‌آید معادل با وزن واحد طول میلگرد است. برای به دست آوردن وزن هر شاخه از میلگرد باید این عدد را در طول شاخه که ۶ یا ۱۲ متر است، ضرب کرد.

محاسبه وزن میلگرد آجدار

میلگردهای آجدار، برخلاف آرماتورهای ساده روی سطح خود نقش‌‌ها و آج‌های برجسته‌ای دارند؛ اما جالب است بدانید که وجود این آج‌ها در فرمول‌های محاسبه وزن میلگرد آجدار لحاظ نمی‌شود و از همان فرمول‌هایی که برای به دست آوردن وزن میلگردهای ساده استفاده می‌شود، به منظور محاسبه وزن این میلگردها هم معمولا استفاده می‌کنند.

وزن میلگرد ۱۰ آجدار

میلگرد ۱۰ آجدار، وزنی در محدوده ۶ تا ۷.۵ کیلوگرم دارد. در نظر داشته باشید که میلگردهایی که با کمترین وزن ممکن تولید می‌شوند، همیشه بی‌کیفیت نیستند. در واقع فرمول‌ها و تکنولوژی مورد استفاده در برخی از کارخانجات مثل راد همدان و سیرجان حدید به گونه‌ای است که منجر به تولید میلگردهایی با کم‌ترین وزن خواهد شد که در عین حال از کیفیت‌های مطلوبی برخوردارند.

محاسبه وزن میلگرد

برای محاسبه وزن میلگرد باید قطر آن را بدانید. علاوه بر سطح مقطع میلگرد به ارتفاع یا طول هر شاخه از آن هم نیاز دارید. با داشتن این دو عدد می‌توانید حجم میلگرد را به دست آورید و به کمک فرمول زیر وزن میلگرد خود را محاسبه کنید:

فرمول محاسبه وزن میلگرد

در نظر داشته باشید که باید شعاع و طول میلگرد را در این فرمول برحسب میلی‌متر وارد کنید. هم‌چنین شایان ذکر است، از آن‌جایی که فولاد ساده کربنی از درصد بالایی آهن تشکیل شده، چگالی تقریبا یکسانی با آهن خالص دارد و به همین دلیل در این فرمول چگالی آهن لحاظ می‌شود. این چگالی برابر با ۸/۷ گرم بر سانتی متر مکعب است.

وزن میلگرد نیشابور

هر کارخانه‌ای از مواد اولیه، فرمول‌ها، تکنولوژی‌ها و غیره متفاوتی برای تولید محصولات خود استفاده می‌کند که این امر روی وزن میلگرد اثر می‌گذارد. میلگرد نیشابور هم که توسط مجتمع فولاد خراسان تولید و به بازار عرضه می‌شود، از این قاعده مستثنی نیست. وزن آرماتورهای این کارخانه را می‌توانید در جدول درج شده در این صفحه مشاهده کنید.

وزن میلگرد ۱۴ اصفهان

هرچه وزن میلگرد تولید شده در یک کارخانه به اعداد درج شده در جدول اشتال نزدیک‌تر باشد، نشان از کیفیت بالاتر آن دارد. وزن میلگردهای فولادی که توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می‌شوند، به اعداد جدول اشتال بسیار نزدیک است. این امر کیفیت بسیار بالای این محصولات نشان می‌دهند. برای مثال، وزن میلگرد ۱۴ اصفهان برابر با  ۱۴.۵۲ کیلوگرم است.جهت مشاهده قیمت میلگرد اصفهان در همه سایز ها به جداول قیمتی این محصول مراجعه نمایید.

وزن میلگرد ۶

میلگردها در قطرهای ۶ تا ۳۲ میلی‌متر تولید می‌شوند. وزن میلگرد ۶ که معمولا به صورت کلاف بسته بندی می‌شود، بسته به نوع ساده و آجدار آن متفاوت است.

وزن میلگرد ۱۲

میلگردهایی که قطری برابر با ۱۲ میلی‌متر دارند، در ساختمان سازی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این امر باعث شده است که بسیاری از کارخانجات داخلی میلگرد ۱۲ را مطابق با استانداردهای مختلف تولید ‌کنند. به همین دلیل این میلگرد با وزن‌های متنوعی در بازار یافت می‌شود و از آن‌جایی که وزن میلگرد روی قیمت آن اثر می‌گذارد، شاهد اختلاف قیمت میلگرد ۱۲ در برندهای مختلف هستیم.

وزن میلگرد ۱۴

میلگرد سایز ۱۴ مقاومت بسیار بالایی دارد و از این رو به منظور استحکام بخشی به بتن کاربرد دارد. وزن میلگرد ۱۴ با توجه به نوع ساده یا آجدار آن بین ۱۳ تا ۱۵ متغیر است.

وزن میلگرد ۱۶

میلگرد ۱۶ هم به عنوان یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی است که توسط کارخانجات متعددی تولید می‌شود. وزن میلگرد در این سایز بسته به نوع و طول آن بین ۱۷ تا ۲۰ کیلوگرم متغیر است.

وزن میلگرد ۱۸

میلگرد ۱۸ بیشتر در سازه‌های عمرانی وسیع و سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چرا که وزن و استحکام بسیار بالایی دارد. وزن میلگردهایی که قطری برابر با ۱۸ میلی‌متر دارند، معمولا بین ۲۳ تا ۲۵ کیلوگرم است و به طول هر شاخه از آن بستگی دارد.

هر کارخانه‌ای از فرمول، تکنولوژی، مواد اولیه و غیره متفاوتی برای تولید میلگرد استفاده می‌کند که باعث ایجاد اختلاف وزن میلگردها می‌شود.

مراجعه به جدول وزن میلگرد آسان‌ترین و سریع‌ترین روش اطلاع از وزن میلگرد به شمار می‌رود.

اشتراک گذاری این مطلب:
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
آخرین اخبار آهن آلات
تقویم فروردین
انتقادات و پیشنهادات خود را ارسال نمایید